Nemôžete zaspať? Idete spať a dlho sa prevaľujete, než naozaj zaspíte?

Nemôžete zaspať? Idete spať a dlho sa prevaľujete, než naozaj zaspíte? Alebo sa počas noci často budíte?

Máme pre vás riešenie - Melatonín!
Melatonín je hormón vyskytujúci sa prirodzene v ľudskom organizme, ktorý je produkovaný epifýzou. Má v ľudskom tele mnoho dôležitých úloh, medzi tú najdôležitejšie patrí práve podpora spánku. Najvyššia koncentrácia melatonínu je za tmy, kedy si ho v organizme tvoríme najviac a dokáže potom správne regulovať spánkové cykly. Preto sa mu tiež hovorí spánkový hormón čiže hormón tmy. Tvorba melatonínu je závislá na jednej dôležité podmienke - naše spiace telo sa musí nachádzať v čo najväčšej tme, čo nemusí byť pre civilizovaného človeka najľahšie podmienka. Vrelo sa preto odporúča používať závesy alebo klapky na oči. Syntéza melatonínu a následná koncentrácia v krvi sa vekom znižuje, a preto najmä starší ľudia trpia poruchami spánku ďaleko viac.

Prečo je melatonin tak potrebný?
Ako sme spomenuli, dostatočná hladina hormónu melatonínu je základnou podmienkou kvalitného spánku. Spánok je relaxačné fáza organizmu, pri ktorej dochádza k útlmu činností takmer všetkých orgánu ako je kardiovaskulárny systém, najmä teda srdce, pľúca, centrálna nervová sústava, prevažne mozog, tráviaci trakt a ďalšie. K útlmu funkcií orgánov dochádza z jedného prostého dôvodu, aby si organizmus oddýchol. Preto je nevyhnutné mať kvalitné a neprerušovaný spánok. Pokiaľ dochádza k pravidelnému prerušovanie spánku, neumožňujeme telu si dostatočne odpočinúť, tým môžu z dlhodobého hľadiska vznikať závažné zdravotné indispozície, medzi ktoré patria: únava, nepokoj, zhoršený psychický stav, neschopnosť sústrediť sa, strata koncentrácie, náladovosť, zhoršená imunita, porucha obranyschopnosti organizmu , možný vznik neurodegeneratívnych ochorení ako je napr. Alzheimerova choroba a ďalšie.

Spomaľuje starnutie, posilňuje imunitu!
Melatonín je tiež veľmi silným antioxidantom a zvyšuje hladiny antioxidačných enzýmov. Priaznivo ovplyvňuje aj metabolizmus tukov a cukrov. Vedci z celého sveta skúmajú závislosti znižujúce sa hladiny melatonínu spoločne s vekom na celkovom procesu starnutia a obranyschopnosti organizmu. Zistilo sa napríklad, že melatonín aktivuje tzv. Sirtuíny, teda proteíny spojené s dlhovekosťou. Melatonín sa prirodzene nachádza v materskom mlieku a jeho koncentrácia ide ruka v ruke s denným rytmom. Má to veľmi dobrý dôvod - mlieko, ktoré dostane dieťa počas nočného dojčenia, obsahuje zvýšenú koncentráciu melatonínu, čo pôsobí blahodarne na kojencův spánok. U melatonínu je obrovsky zaujímavé, že najviac tohto hormónu majú tie najmenšie deti a čím sme starší, tým ho máme k dispozícii menej a menej. Niektoré najnovšie klinické štúdie to dávajú do súvislosti s účinnejší obranou proti vírusovým ochoreniam, špeciálne teraz aj s COVID-19 (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32217117). V rozhovore pre TV Prima to mmj. zmieňuje aj propagátor prirodzenej výživy, filozof a herec Jaroslav Dušek. Najmä v starobe je preto nutné kvalitné melatonín dopĺňať...


Články a poradenstvo

Nová organická rad Nuxe BIO ORGANIC

Nová generácia certifikované organic.. má nenapodobiteľnú zmyselnosť Nuxe.

09 Júl

Opaľovacie prípravky za akčné ceny

Opaľujte sa bezpečne ... Teraz môže.. darček k nákupu, a to sa oplatí :-)

04 Jún

Betakarotén a jeho význam pre telo

Betakarotén je najznámejší z 50 karo..ioxidant a ako prekurzor vitamínu A.

04 Jún

Nemôžete zaspať? Idete spať a dlho sa prevaľujete, než naozaj zaspíte?

Nemôžete zaspať? Idete spať a dlho s..e? Alebo sa počas noci často budíte?

03 Jún


Aktuálne letáky