Betakarotén a jeho význam pre telo

Betakarotén je najznámejší z 50 karotenoidov, ktoré majú aktivitu provitamínu A. Absorpcia beta karoténu prebieha v tenkom čreve. Množstvo absorbovaného betakaroténu ovplyvňujú rôzne faktory, najmä množstvo tukov a bielkovín. β-karotén v ľudskom tele funguje ako antioxidant a ako prekurzor vitamínu A.

Samotný beta-karotén je dôležitý antioxidant, čo znamená, že chráni náš organizmus pred pôsobením škodlivých voľných radikálov. Tie poškodzujú telesné bunky vrátane tých kožných, boj proti radikálom je tak rozhodne prínosný, ak chceme mať aj pokožku zdravú a v poriadku.

Medzi najbohatšie prirodzené zdroje beta-karoténu patrí mrkva, brokolica, kel, špenát, hrášok, žerucha, mango, papája, marhule, nektárinky a broskyne. Nájsť ho môžeme aj v živočíšnych produktoch, napríklad vo žĺtkoch, masle, ale tiež treba v rybách, ako je losos. Vo všetkých prirodzených zdrojoch je beta-karotén prítomný v dvoch rôznych (priestorovo rozdielne usporiadaných molekúl) formách.

Synteticky je vyrábaná najčastejšie len jedna formami, preto neopomíjte prírodné zdroje aj keď beta-karotén užívate vo forme doplnkov stravy. Toto je dôležité najmä u fajčiarov, u ktorých sa názory na bezpečnosť dlhodobého užívania synteticky vyrábaného beta-karoténu líšia.
Dlhšie podávanie vyšších dávok tiež môže viesť k zmene farby kože do oranžova, ktoré ale pri odstránení príčiny bez následku odznie.

Prínosy betakaroténu pre ľudský organizmus:

  • dôležitý zdroj vitamínu A
  • zdroj provitamínu A pre udržiavanie zdravej kože a normálneho videnia v noci a za šera
  • pôsobí ako antioxidant, chráni náš organizmus pred pôsobením škodlivých voľných radikálov


Voľné radikály poškodzujú telesné bunky vrátane tých kožných, boj proti radikálom je tak rozhodne prínosný, ak chceme mať aj pokožku zdravú a v poriadku. Betakarotén môžete doplniť do tela aj formou doplnkov stravy - u nás môžete vyberať zo širokej ponuky.


Produkty priradené k tejto novinke

Články a poradenstvo

Nová organická rad Nuxe BIO ORGANIC

Nová generácia certifikované organic.. má nenapodobiteľnú zmyselnosť Nuxe.

09 Júl

Opaľovacie prípravky za akčné ceny

Opaľujte sa bezpečne ... Teraz môže.. darček k nákupu, a to sa oplatí :-)

04 Jún

Betakarotén a jeho význam pre telo

Betakarotén je najznámejší z 50 karo..ioxidant a ako prekurzor vitamínu A.

04 Jún

Nemôžete zaspať? Idete spať a dlho sa prevaľujete, než naozaj zaspíte?

Nemôžete zaspať? Idete spať a dlho s..e? Alebo sa počas noci často budíte?

03 Jún


Aktuálne letáky